Damak Tadına Uygun Çay Nasıl Demlenir?

Daha önce şu yazımızda [Çay Demle] çayın nasıl demleneceğini ve iyi bir dem için neler yapılması gerektiğini yazmıştık. Şimdi ise damak tadına uygun çay demlemekten bahsedeceğiz böylece zevkinize uygun çayı daha kolay demleyeceksiniz.
Çay firmalarının farklı isimlerle benzer ürünleri piyasaya sürmelerinden dolayı burada size çaykur ve lipton çay çeşitlerinin isimlerinden örneklendireceğim.

En çok tükettiğimiz çay Türkler olarak siyah çay bunlar içinde Liptonun Doğu Karadeniz ve Çaykur Karadeniz çayı diğer markalar da benzer isimler kullanmakta. Karadenizin doğusunda bol yağış alan bölgelerin kaliteli çayı. Bu çaylar yumuşak içimlik ve hafif aroması olan çaylardan. Türk insanının genel çay damak tadını yansıtan özellikte olan çaylar bunlar özelikle fiyatlarının alınabilirlikteki etkisi de büyük.İkinci en sevdiğimiz çay ise Karadeniz Çayının Seylan çayıyla harmanlanıp yine hafif içimlik olan ancak bu defa aroması daha güçlü olan Lipton'un Yellow Label Çaykurun Turist çaylarının bu lezzeti yakalıdığı çaylardır ( Not: Turist çayının yabancı çaylarla harmanlandığı hakkında kesin bir bilgi yoktur. Ancak lezzet olarak Seylan çayı ile harmanlanmış çay lezzeti vermektedir. Bunun için Çaykur seylan çayı tadında Karadeniz çayıda kullanmış olabilir) Özellikle Turist çay Türklerin en sık tercih ettiği ve yıllardır çay denilince aklımıza gelen tek çay olma özeliği göstermiştir.

Üçüncü çay çeşidi Earl Grey çay bu çay tüm markalarda bu isimle adlandırılıyor çünkü evrensel bir tat haline gelen Earl Grey dünyanın sevdiği bir lezzet. 1803 yılında İngiliz soylusu Earl Grey Çin’de siyah çay yapraklarıyla bergamot aromasının harmanından elde edilen çok lezzetli bir çayla tanışır ve bu lezzeti tüm dünyaya tanıtmaya karar verir. Bergamot aroması ince kıyım yüksek aromalı tomurcuk çayı ile herkesin beğenisini kazanan bir çay. Genellikle tek başına içiminde içiminin sert olması Türk insanını damak tadına uygun değil ancak aroması az içimi çok yumuşak olan çaylara katıldığında Earl Grey tadından daha hafif ve Karadeniz çayından daha sert içimlik aroması yüksek lezzetli bir çay ortaya çıkıyor.Çaykurun tomurcuk ismiyle ürettiği bu ürünler piyasa bulunan son hasat kalın aorması düşük çayların aromalandırılması için kullanılır.

Dördüncü olarak çayının tadını daha ekşimsi buruk içimi sert olan çayları sevenler için. Bu çaylar içimlerinin sert olması nedeniyle herkesçe tüketilmiyor ancak güçlü bir çay tadı almak isteyen çay severler için vazgeçilmez bir lezzet. Türkiye'de, genelikle Yüksek dağların eteklerinde  yetişen Seylan çayının ve Doğu Karadeniz çayının bileşimi olarak tüketiciye sunuluyor. Bu çaylardaki yoğun çay tadı parlak ve koyu demi ile tavşan kanı deyimini doğruluyor. Çaykur bu lezzetteki çaylarına Altınbaş, Lipton Golden Ceylon adını veriyor. Bu çayları tanımanın bir diğer yöntemi çay paketleri; genellikle bu çayların paketlerinde koyu yeşil (büyük ihtimalle çayın yeşil hali koyu yeşil olduğu içindir), koyu kırmızı (çayın demi gerçekten koyu kırmızı çıkıyor), siyah (çay diğer çaylara göre daha siyah) renkte paketlerde yer alıyor.

Beşinci çay ise English Breakfast çayı diye bilinen kahvaltı çayları. Bu çayların aroması biraz daha az zevk içimleri için yetersiz kalan çay  lezzeti yönünden diğer çay çeşitlerinden  farksız. günlük hayatta içmek için ideal olan bu çayın tam deminde bekletilmeden tüketiminde aroma ve lezzeti yönünden fark anlaşılamıyor. Kahvaltılar için Çaykur Kamelya, Lipton English Breakfast adıyla sunuyor. Özellikle çay içmekte zorlananlar ya da herkesin içebileceği bir çayı sohbet ortamında sunmak isteyenler için ideal.

Son olarak Türkiye'nin yeni tanıştığı Lipton  İlk Hasat çayı. Bu çayın benzerleri var mı bilmiyorum. Çayın içimi sert değil doğal aroması yüksek kaliteli çaylardan oluşuyor. Çay Lipton'un premium serisinde yer alıyor. Piyasaya sınırlı sayıda sunulan ürünün fiyatı biraz pahalı gelebilir. Ancak farklı tat ve lezzetleri seviyorsanız gördüğünüzde en bir tane alın.

Umarım damak tadınıza uygun  lezzet hakkında bir fikir oluşmuştır.
Not: Yazıda bahsi geçen Markalar ve markalara ait ürünlerin tüm hakları Lipton; Unilever ve Çaykur; Türkiye Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğüne aittir. yazıda bahsi geçen marka ve ürünler hakkında hiçbir karalama, reklam, markayı veya ürünü kötüye kullanma yoktur. Bahsi geçen markalara ait bilimsel veriler içermemektedir  ve iki marka kesinlikle negatif yönlü karşılaştırılmamıştır. Marka isimlerinin kullanılmasında amaç pazarın lider iki markası olması ve deneyimlenen markalar olmasıdır. Yazı her yönüyle kişisel görüşleri bildirmektedir ve markalar hakkında olumsuz düşünceye neden olabilecek kısımlarda markanın ismi çıkartılır, gerekirse markaya ait ürün isminin kullanımı da kaldırılır ancak yazı hakkında hiçbir hukuki sorumluluk kabul edilmez. Yazıdan dolayı doğabilecek zararlara karşı hukuki sorumluluk yazara ve siteye ait değildir. Yazının düzeltilmesi ile ilgili markalardan talep geldiğinde sorgusuz sualsiz yazıda adı geçen marka kaldırılır veya düzenlenir. Bu yazının yazılış amacı gelecekte oluşabilecek yanlış anlamalara karşı tedbir almak içindir bu yazıyla hiçbir markaya dokundurma yapılmamaktadır. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder