Mantar Panodan Dart Yapalım

Geçmişte okçuluk antrenmanlarında kullanılan dart atma oyunu günümüzün stres azaltıcı hareketi ve sporu eğlence haline getiren ofis ve evlerde kolayca oynanabilecek bir oyun. ancak aldığımız dartların tablolarının hemen eskidiğini ve bir süre sonra kullanılamadığını biliyoruz. Eskiyen dart panosuyla birlikte dartlarmızı bir yere kaldırıyoruz peki bu dartları kaldırmadan yeni bir pano yapabilir miyiz?
Ofisiniz de veya evinizde eski mantar panolar vardır veya mantar panoları çerçevesiz metre hesabı satan kırtasiyelerden temin edebilirisiniz.

İlk olarak mantar panomuzu alıyoruz. Panonun kare veya dikdörtgen olması ortasını bulmanız  için daha iyi olur. Ortasını bulduğumuz panona bir daire çiziyoruz pergel ile bu daire bizim dartımızın aynı zaman da en dış çizigisi olacak. Bunun için pargelin aralığını 22,9 veya 23 cm olarak ayarlıyoruz. Yani darın yari çapı 23 cm olacak. Kurşun kalemle çizerseniz boyarken sıkıntı olabilir mümkünse bu alanı ucu kalım keçeli bir kalemle yapın zaten panoyu bu kalemlerle boyayacağız. (Eğer mantar pano yeteri kadar kalın değilse iki katlı yapıp tutkalla birleştirin.


12 için 1cm yarıçap diğer rakamlar için ise 2,44 cm aralık verdiğinizde 1 den 9a kadar rakamlar sığıcak şekilde aralık belirleniyor bu aralıklar için daha ince bir kalem olabilir orta boy cd kalemi ideal olacaktır..
Tüm çizimler bittikten sonra keçeli kalemlerle boyayabilirsiniz. 12 kırmızı olacak şekilde yukarıdaki resimdeki gibi olabilir. Koyu yerlere beyaz cd kalemiyle rakamları yazabileceğiniz gibi boyarken rakamları boş bırakıp sarı gibi bir renge boyadıktan sonra etrafıını boyayabilirsiniz.
Eğer daha geniş darieler çizmek isterseniz 12yi 1,5 cm belirleyip diper ayrımları 4,3 cm üzerinden yapabilirisiniz böyle bir durumda rakamlandırma 1,3,5,7,9 ve 12 şeklinde olabilir.
En son boyamalar ve rakamlar halledildikten sonra  yapmanız gereken bir tane resim çerçevesini dart panonuzun en üstüne tutturmanız (bunu camcılardan bulabilirsiniz).
Şimdi dart panosu hazır
Dart Panomuz bitti peki dartımız yoksa ne yapacağız ?
Bu konuyu yabancı bir siteden yöntem çıkmış ancak burada sadece resimlerini yayınlayacağım yapılışın Orjinali :instructables.com

Dart Yapımı

kalemin ucu çıkartılmış ve ucun olduğu yere çivi vide veya ucu sivri kalın bir iğne konulmuş

tekrar sökülen kalem takılmış böylece eski haline dönmüş ancak ucu metal olmuş

kağıt katlanmış

kağıdın katlı halien son bu şekle geliyor bu kanatlar menzile düzgün gitmesinde yardımcı olacak.


Dart Nasıl Oynanır?
Dart panosuna 4 metre uzakta durun.Elinizde 6 adet dart var bu dartları mümkünse rakibinize attırın bu sayede rakibin gücünü öğrenmiş olur hem de ne kadar uzağa atabileceğinizi tespit edersiniz.
Dartta atışlar mümkün oldukça arka arkaya olmalı bu sayede hedefe atarken hataları hemen düzeltirsiniz.
Duruş:  dart atarken sağ elinizle atıyorsanız sağ  ayağınızı öne atın. Sağ  omuz önde sol omuz arkada kalacak şekilde durun öne eğilin ama dik kalın elinizle bir iki kere tahtaya doğru ileri geri götürerek nişanlayın. Hızlı bir şekilde öne doğru elinizi götürün bir anda dartı elinizden bırakın. Tam hizadayken bırakmanız daha düzgün gitmesinde yardım olacaktır.
Oyunu 10 ilk ulaşan kazanacaktır attığınız dartlları her elde toplayın en yüksek puan alan o eli almış olacaktır.
Dartın zayıflatıcı eğlenceli ve strese karşı yararlı bir spor olduğunu unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder