Arsa, Tarla, Ev alanları nasıl hesaplanır?

2Xa+2Xb= çevre
2Xa+2Xb= çevre
Arsa ve Tarla Alan Hesaplama

Alan = aXb

Ev Alanı Nasıl Hesaplanır?
Ev hesaplamalarında arsa alanı bulunması için dıştan çevre hesaplanır. Ev planları girinrtili çıkıntılı olabilir bu durumda dikdörtgen olan kısımlar ayrı ayrı hesaplanıp toplanabilir.
(5X2)+(3X3)=19 M2 olarak bulunabilir.

Evin iç alanını yani oturabilir alanını hesaplamak için dikdörtgen biçimindeki alanlar içten hesasplanarak ve toplanarak bulunur.

dikdörtgen olmayan alanlar için yükseklik bulunarak alan hesaplanabilir.aşağıdaki formüllerden hesaplama yöntemleri bulunabilir.

Alan = (1/2)X(b1 + b2)Xh


Alan = bXh

düzgün olmayan alanların alan hesaplaması biraz daha karmaşıktır bunun için bunun için integral hesaplamaları yapmak gerekir.
A. İNTEGRAL İLE ALAN ARASINDAKİ İLİŞKİ

şekilde belirtilen y = f(x) eğrisi y = g(x) eğrisi x = a ve x = b doğrusu arasında kalan taralı bölgenin alanı verilmiştir.
Alan  hangi konumda olursa olsun, yukarıdaki eğrinin denkleminden aşağıdaki eğrinin denkleminin çıkarılmasıyla oluşan belirli integral, bölgenin alanını bulunur.


 x = f(y) eğrisi x = g(y) eğrisi y = a ve y = b doğrusu arasında kalan taralı bölge verilmiştir.Alan hangi konumda olursa olsun, sağdaki eğrinin denkleminden soldaki eğrinin denkleminin çıkarılmasıyla oluşan belirli integral, bölgenin alanını bulunur.
İntegralle ilgili kitaplardan daha ayrıntılı integralle alan hesaplaması ve örnekleri bulunabilir. bu tür alanların hesaplanması teknik yeterlilik istediği için böyle alanların tapo kadostru müdürlüklerince veya belediyelerce hesaplanması daha doğru sonuçların bulunmasını sağlar.

3 yorum:

  1. Integralin günlük hayattaki kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi verirmisiniz

    YanıtlaSil
  2. Integralin günlük hayattaki kullanımıyla ilgili ayrıntılı bilgi verirmisiniz

    YanıtlaSil
  3. matematiksel işlemlerin kullanışları branşlara göre farklılık gösterilebilir bir formülle elde edilebilen bir hesaplama inşaat mühendisliğinde makine mühendisliğinde veya doktorlukla iligili branşlarda kullanılabileceği gibi işletmeler içinde kullanılabilir. Bir formülün kullanımıyla ilgili günlük hayyattaki örneklerini bulmak için o branşla ilgili detaylı bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Ancak integralin mimaride günlük hayyatta kullanımının olduğunu söylebilirim

    YanıtlaSil